operacja laserowa

Przerost gruczołu krokowego

Mężczyźni po 50 roku życia bardzo często borykają się z problemem przerostu gruczołu krokowego, czyli prostaty. Bardzo dobrym sposobem pomagającym pozbyć się tego kłopotu jest operacja prostaty laserem holmowym. Warto wiedzieć na czym to dokładnie polega.

Wzrost objętości gruczołu krokowego może wywoływać szereg dolegliwości. Mężczyźni cierpiący na to schorzenie skarżą się przede wszystkim na trudności w oddawaniu moczu. Co więcej, wśród możliwych symptomów wymienia się też zwiększoną częstotliwość mikcji, częstą potrzebę oddawania moczu, brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza. Zwiększa to niebezpieczeństwo uaktywnienia się kamicy nerkowej, a także zakażeń układu moczowego. Dlatego należy działać bardzo szybko. Warto zatem odważyć się na rozwiązanie, jakim jest laserowa operacja prostaty.

Na czym polega operacja prostaty laserem holmowym?

Zabieg jest mało inwazyjny i stanowi dobrą alternatywę do operacji. Warto też podkreślić, że leczenie prostaty laserem zapewnia doskonałe efekty i jest bezpieczne dla pacjenta. W tym przypadku można liczyć na krótką rekonwalescencję i szybki powrót do pełnych sił. Podstawę tej techniki stanowi sprawne usunięcie gruczolaka przy pomocy wysokoenergetycznego lasera holmowego. Kontrola wiązki urządzenia umożliwia likwidację narośli bez ryzyka ponownego odrostu. Operacja przeprowadzana jest przy zastosowaniu znieczulenia dolędźwiowego. W dalszej kolejności do cewki moczowej pacjenta lekarz wprowadza endoskop, czyli resektoskop laserowy. Operacja laserowa prostaty pozwala urologowi przeprowadzenie nacięcia oraz wyłuszczenia gruczolaka od zewnętrznej torebki gruczołu krokowego. Dalej tkanka zostaje rozdrobniona, a później usunięta dzięki pomocy morcelatora endoskopowego. Następnie tkankę przekazuje się do testów, aby wykluczyć obecność zmian nowotworowych.

Ile trwa rekonwalescencja?

Po operacji przez krótki czas pacjent musi mieć założony cewnik. Do domu wypisuje się go najczęściej już na drugi dzień po zabiegu. Do aktywności seksualnej może spokojnie powrócić już po upływie od 2 do 4 tygodni. Usuwanie prostaty laserem ma więc same pozytywy.